Biokominek jak działa

Biokominek – parametry techniczne oraz sposób działania

Biokominki są pewnego rodzaju alternatywą, jeśli chodzi o użytkowanie w odniesieniu do kominków opalanych drewnem. Biokominek może być stosowany wszędzie, w zamkniętych oraz w otwartych pomieszczeniach, w miejscach gdzie nie ma odprowadzania spalin, czy też w miejscach o stosunkowo słabej wentylacji. Tym samym, kominki na biopaliwa są znacznie bardziej uniwersalnymi urządzeniami w stosunku do kominków opalanych drewnem, posiadają dodatkowo inne parametry, a także nieco inny sposób działania.
Wybór dobrego, o odpowiedniej mocy oraz o dobrych parametrach biokominka, do domu, mieszkania lub ogrodu wymaga znajomości chociażby pewnych podstaw, które są niezbędne, aby wiedzieć w jaki sposób dobrać biokominek.

Biokominek - parametry techniczne oraz sposób działania 1
Biokominek - parametry techniczne oraz sposób działania 2
Biokominek - parametry techniczne oraz sposób działania 3

 

Palnik, biopaliwo oraz moc grzewcza

Moc biokominka zależy od kilku bardzo istotnych czynników. Odpowiedź na pytanie - biokominek jak działa, nie jest jednoznaczna i uzależniona jest zarówno od czynników zewnętrznych, jak i paliwa, rodzaju palnika oraz wielkości pomieszczenia.
Typowy biokominek na biopaliwo działa podobnie jak kocioł gazowy czy też kocioł przeznaczony na paliwa opałowe. W każdym z nich znajduje się specjalny palnik. Palnik, osadzony jest na tak zwanej płycie palnikowej, wykonanej ze specjalnej stali – najczęściej żaroodpornej. Następnie do palnika podawane jest biopaliwo. Najczęściej biopaliwa do biokominków są naturalnymi olejami opałowymi, wykonanymi na bazie olejów roślinnych oraz łatwopalnych substancji.
Bardzo ważne w kominkach na biopaliwa jest fakt, że paliwo to jest bezpieczne dla otoczenia, zarówno dla użytkowników, jak również zwierząt. Biokominek nie wymaga więc zastosowania dodatkowej wentylacji.

Palnik, biopaliwo oraz moc grzewcza 1
Palnik, biopaliwo oraz moc grzewcza 2
Palnik, biopaliwo oraz moc grzewcza 3

 

Bezpieczeństwo użytkowania biokominka

Biokominek, podobnie jak i kominki tradycyjne opalane drewnem, nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. Nieostrożny użytkownik w każdej chwili może ulec więc poparzeniu. Niemniej jednak bezpieczeństwo w tym przypadku, dzięki zastosowaniu specjalnych szyb, a także odpowiedniego odprowadzania ciepła, stoi na niezwykle wysokim poziomie. Podejmując jednak temat bezpiecznego użytkowania biokominka, należy poruszyć kilka kwestii:
- biokominek użytkowany zgodnie z przeznaczeniem i opalany odpowiednim paliwem jest w pełni bezpieczny dla użytkowników,
- biokominki są skonstruowane tak, aby uniemożliwić pożar, o który jest dużo łatwiej w przypadku kominków opalanych drewnem,
- biokominek posiada specjalne szyby lub inne zabezpieczenia chroniące przed oparzeniem dzieci oraz zwierzęta,
- biokominki nie wymagają zastosowania wentylacji, a ilość spalin emitowana do pomieszczenia odpowiada ilości wydychanego dwutlenku węgla przez dwie osoby.

W przeciwieństwie do kominków klasycznych na drewno, kominki na biopaliwo posiadają system odprowadzania ciepła oraz emisji spalin. W ten sposób szyby nie nagrzewają się mocno, a jeśli ich nie ma, czyste paliwo nie powoduje powstawania sadz, przez co ściany w pomieszczeniu nie są osmalone.

Bezpieczeństwo użytkowania biokominka 1
Bezpieczeństwo użytkowania biokominka 2
Bezpieczeństwo użytkowania biokominka 3

 

Biokominek jako źródło ciepła

Biokominki i kominki klasyczne na drewno posiadają swoją moc, która pozwala na ogrzewanie pomieszczenia o określonej wielkości. Tym samym, kupno biokominka, który ma być urządzeniem grzewczym, a nie elementem aranżacji powinno być przemyślane.
Producenci przygotowali odpowiednie oznaczenia i tym samym oznaczają moc danego kominka na biopaliwo. Kierując się tym wyznacznikiem, można dobrać biokominek do indywidualnych potrzeb pod względem eksploatacji cieplnej.

Biokominek jako źródło ciepła 1
Biokominek jako źródło ciepła 2
Biokominek jako źródło ciepła 3

 

Podsumowując, bezpieczne, efektywne i gustowne kominki na biopaliwo mogą idealnie sprawdzić się jako urządzenia dogrzewające. Nie jest to najlepsze urządzenie do samodzielnego ogrzewania pomieszczenia, ale idealnie je dogrzeje zapewniając optymalną temperaturę i znakomity nastrój.