Bezpieczeństwo biokominków

Dla nas wszystkich bezpieczeństwo to podstawowa wartość, którą bierzemy pod uwagę podejmując decyzję zakupową. Nic w tym zatem dziwnego, że nasi klienci dopytują o bezpieczeństwo użytkowania wyjątkowych urządzeń jakimi są biokominki.

W ramach podstawowych zasad bezpieczeństwa związanych z użytkowaniem biokominków wymienić należy najprostsze działania polegające na nie umieszczaniu nad kominkiem materiałów łatwopalnych. Podobnie w przypadku biokominków otwartych takie materiały nie powinny znajdować się obok naszego biokominka. Zalecamy zatem by biokominek nie służył do przyspieszonego suszenia garderoby i nie był półką, na której kładziemy właśnie przeczytaną książkę. Jak Państwo widzicie, gdy tylko się chwilę zatrzymamy nad bezpieczeństwem biokominków, dochodzimy do prostych wniosków. Zasady są proste, a ostrożność nie wymaga szczególnych wyrzeczeń.

Biokominek sam w sobie nie stanowi najmniejszego zagrożenia. Wystarczy go odpowiedzialnie używać. Można go porównać w kwestii zagrożeń do klasycznego kominka, czy ogniska rozpalonego na podwórku. Oba te źródła ognia zawsze zabezpieczamy przecież przed najmłodszymi i nie pozostawiamy nonszalancko bez kontroli. Podobnie jest z każdym innym elementem wyposażenia domowego generującym duże ilości ciepła jak żelazko, czy świeca zapachowa.

Innym istotnym elementem są produkty spalania biopaliwa. W przeciwieństwie do pieca, klasycznego kominka, czy ogniska, zastosowane w biokominku paliwo nie prowadzi do zaczadzenia. Wszystkie nasze biokominki zasilane są bioetanolem, który spalając się produkuje parę wodną i dwutlenek węgla, czyli produkty analogiczne do generowanych przez ludzki oddech. Dookreślając temat powiedzieć można, że jeden biokominek zużywa tyle tlenu co zaledwie 3 osoby.

Warto pamiętać, że bioetanol, czyli nasze paliwo, to klasyczny środek łatwo palny. Co zatem idzie należy przechowywać go z dala od źródeł ognia, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Warto również podkreślić, że uzupełnianie paliwa w biokominku należy wykonywać wyłącznie, gdy sam biokominek jest zimny. Sprawa wydaje się oczywista, ale na wszelki wypadek warto o tym wspomnieć bowiem zdarza nam się widzieć czasami w telewizji sytuacje, gdy na przykład ludzie dolewają paliwa do grilla. Wówczas następuje eksplozja i dochodzi do tragedii. Tu działa analogiczna zasada, uzupełniać paliwo w biokominku można wyłącznie z dala od ognia i gdy biokominek jest wystudzony.

Ostatnia i w przeciwieństwie do poprzednich oczywistych elementów bezpieczeństwa kwestia czyli potencjalny zapłon wynikający z nieszczelności wkładu biokominka. O ile w poprzednich przypadkach wszystko opiera się na naszym ludzkim rozsądku, o tyle w tym przypadku, kluczowym elementem jest wiarygodny producent biokominków. Na rynku jest wiele tanich zamienników, podróbek i produktów, które nigdy nie powinny wejść do obrotu, ale z uwagi na wszechobecność internetu niemal każdy towar można sprzedać na odległość, czyli bez kontroli. Nie zachęcamy Państwa do samodzielnych testów, ale na podstawie naszych doświadczeń podkreślamy, że kominki nasze oraz kilku innych czołowych producentów polskich, to jedyne bezpieczne rozwiązania na rynku. Zapewne będą one zawsze droższe, niż azjatycka konkurencja, ale jakość i bezpieczeństwo to ważniejsze dla nas elementy niż szybki zysk.

Biokominki w bloku – nic nie stoi na przeszkodzie

pierwszy

Wiemy, że na starcie nie łatwo oswoić się z pomysłem posiadania własnego kominka w bloku, ale...dlaczego nie? Pokażemy Ci, że marzenie posiadania kominka nie wiąże się z koniecznością budowy domu.

Biokominek w bloku może spełniać takie same funkcje jak każdy kominek w domku jednorodzinnym, czyli stanowić uzupełniające źródło ciepła oraz być źródłem wyjątkowego klimatu i nastroju w domu.

Dlaczego biokominek w bloku to realny pomysł? Bo niweluje dwa podstawowe ograniczenia tradycyjnego kominka. Po pierwsze nie musisz mieć przewodu kominowego, bo jest on całkowicie zbędny. Biokominek produkuje podczas spalania jedynie parę wodną i dwutlenek węgla. Czyli działa zupełnie tak jak oddychający człowiek, a dokładniej 3 oddychających ludzi. Drugim elementem jest brak konieczności gromadzenia na potrzeby biokominka metra sześciennego drewna, bo niby gdzie to składować w bloku? Nasze biokominki to urządzenia, dla których paliwem jest bioetanol. W rezultacie możesz zapomnieć o spalinach, sadzy, czy konieczności opróżniania popielnika.

Użytkowanie biokominka w bloku wymaga jedynie wentylacji grawitacyjnej, czyli tej, którą każde z nas w standardzie posiada w swoim mieszkaniu. Standardem jest również dostęp do świeżego powietrza, bo ogień zużywa tlen w pomieszczeniach, więc od czasu do czasu jak zwykle trzeba przewietrzyć.

Jak widzisz brak ograniczeń do użytkowania biokominka w bloku, a gdy dodasz do tego swobodę przemieszczania większości modeli, prosty montaż i obsługę, to otrzymujesz idealne rozwiązanie, które doda blasku i zbuduje klimat zachwycając Ciebie i Twoich gości.

Co warto wiedzieć o wkładach do biokominków?

biokominek

Wkłady są sercem biokominków, a dobre serce posłuży nam długo. Nie przypadkowo rozpoczynamy ten artykuł od zwrócenia Twojej uwagi na jakość wkładów do biokominków. Na rynku znajdziesz produkty kilku sprawdzonych, dobrych producentów, w tym oczywiście nasze oraz...te pozostałe. W określeniu pozostałych mieszczą się wszelkiej maści słabej jakości wkłady, które po prostu nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że jakość w tym przypadku jest kluczową kwestią, w grę wchodzi przecież Twoje bezpieczeństwo.

To wkład do biokominka odpowiada za właściwe przechowywanie paliwa, które jest łatwopalne. Nie może być mowy o jakichkolwiek nieszczelnościach, by przyjemność nie zakończyła się nieszczęściem. Oferujemy wyłącznie wkłady produkowane przez firmę Kami, która jest liderem w tej branży. W rezultacie możemy Ci zaoferować szeroki wybór palników, które charakteryzują się najwyższymi parametrami technicznymi.

Nie wchodząc głęboko w szczegóły warto nadmienić, iż oferowane przez nas wkłady mają obudowy wykonane z blachy o grubości 2 mm, a wnętrze wypełnia wyjątkowo odporna na wysoką temperaturę ( do 1250 stopni C) mata glinokrzemianowa, która wchłaniając bioetanol zapobiega jego pływaniu w naszych palnikach. Najwyższa jakość gwarantowana!

 

BIOKOMINKI - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

biokominek2

Czy nasze biokominki są bezpieczne?

Tak nasze biokominki są bezpieczne. Główną zaletą biokominków jest bezpieczny proces spalania. W wyniku spalania biopaliwa powstaje para wodna i dwutlenek węgla, czyli gaz będący produktem naszego oddychania. Trzeba pamiętać o zachowaniu środków ostrożności bo mamy do czynienia z prawdziwym ogniem. Pod żadnym pozorem nie wolno pozostawiać płonącego biokominka bez kontroli (podobnie jak nie zostawiamy włączonego żelazka, palników kuchenki gazowej czy chociażby zapalonych świec). Uwaga: NIGDY NIE DOLEWAJ PALIWA GDY W BIOKOMINKU PALI SIĘ OGIEŃ! Jest to surowo zabronione, ponieważ Bioetanol jest paliwem, które po zetknięciu się z gorącym paleniskiem może wybuchnąć doprowadzając do pożaru i groźnego uszczerbku na zdrowiu. Napełnienie wkładu biopaliwem można przeprowadzić tylko wtedy, kiedy jest on zimny.

Z czego wykonany jest biokominek?

Biokominek składa się z wkładu, obudowy oraz ozdobnego wykończenia. W zależności od modelu może to być kamień, szyba hartowana, ceramika lub stal.

Z czego jest wyprodukowane biopaliwo?

Bioetanol jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, w 100% odnawialny i przyjazny dla środowiska. Jest to nic innego jak odpowiednio dobrany alkohol np. etylowy. Efektem spalania jest dwutlenek węgla oraz para wodna emitowane w podobnych ilościach do wydychanego powietrza przez dorosłego człowieka. Para wodna nawilża powietrze, a ogień nie wytwarza dymu ani sadzy. Parametry cieplne, czyli porównanie kaloryczności różnych surowców: biopaliwo ok. 30 MJ/kg, drewno 12MJ/kg, benzyna 45MJ/kg, węgiel kamienny 24 MJ/kg.

Czy biokominek może stać we wszystkich miejscach?

Należy zachować bezpieczną odległość od przedmiotów łatwopalnych, np. firanek lub zasłon. Nie zapominajmy również o naszych dzieciach, których nie wolno zostawić bez nadzoru przy rozpalonym biokominku.

Czy biokominek może poparzyć?

Tak, temperatura przy biokominku jest bardzo wysoka. Tak jak przy każdym ogniu należy zachować szczególną ostrożność.

Jaki ciężki jest biokominek?

Waga biokominka uzależniona jest od jego wielkości oraz materiałów wykończeniowych. Przybliżoną wagę każdego modelu znajdziecie Państwo w danych technicznych produktu. Jest ona zróżnicowana od modelu i waha się od 2 kg do 80 kg.

Czy biokominkiem można ogrzewać w domu?

Tak, ponieważ biokominek całą energię powstałą podczas spalania paliwa oddaje otoczeniu. Może być zatem doskonałym uzupełnieniem ogrzewania.

Ile kosztuje używanie biokominka?

Jedyny bieżący koszt używania biokominka to paliwo, którego litr kosztuje około 10 zł i wystarcza średnio na 2-4 godzin palenia w zależności od wielkości płomienia (w naszych biokominkach palenisko ma regulację płomienia).

Z czego zbudowany jest wkład biokominka?

Wkład na biopaliwo składa się w dolnej części z pojemnika wykonanego z blachy o gr. 2 mm, malowanej proszkowo farbą termoodporną na kolor czarny półmatowy, wewnątrz którego znajduje się wypełnienie ceramiczne (mata glinokrzemianowa). Jest ono niepalne, odporne na temperaturę do 1260 st.C (nie topi się !) – natomiast doskonale wchłania bioetanol i zapobiega jego pływaniu w palniku. Górna część wkładu na bioetanol to: -metalowa siatka zabezpieczająca matę ceramiczną, -stalowa maskownica z otworami, wykonana z blachy gr. 3 mm, która ma za zadanie usprawnienia obiegu oparów bioetanolu oraz stanowi oparcie dla pokrywy wkładu, -ruchoma pokrywa wkładu, pozwalająca na regulację wielkości płomienia, wykonana z blachy gr. 5-6 mm – w zależności od rozmiaru palnika (im linia ognia dłuższa, tym pokrywa grubsza).

Czy alergicy lub chorzy na astmę mogą przebywać w pomieszczeniu w którym pali się biokominek?

Nie ma przeciwwskazań do używania biokominka przez alergików lub chorych na astmę. Bioetanol jest naturalnym paliwem produkowanym z surowców roślinnych. Jest biodegradowalny, w 100% odnawialny i przyjazny dla środowiska. Jest to nic innego jak odpowiednio dobrany alkohol np. etylowy. Efektem spalania jest dwutlenek węgla oraz para wodna emitowane w podobnych ilościach do wydychanego powietrza przez dorosłego człowieka. Para wodna nawilża powietrze, a ogień nie wytwarza dymu ani sadzy.

Czy biokominkiem można palić cały dzień i noc?

Tak, ale pod nadzorem bo w biokominku pali się prawdziwy ogień wytwarzający duże ciepło i ze względów bezpieczeństwa należy zachować taką samą ostrożność jak przy używaniu żelazka, kuchenki gazowej, czy tradycyjnego kominka. Od strony technologicznej jedyną przerwę w działaniu biokominka stanowi czas na uzupełnienie biopaliwa, a nie zapominajmy o tym że należy to robić na ostudzonym palenisku.

Z czego są zrobione drewienka i żarzący się materiał?

Polana ceramiczne to wykonane na wzór prawdziwego drewna akcesoria kominkowe, charakteryzujące się wysoką odpornością na temperatury.

Czy szyby w biokominkach nie pękają?

Poprawnie użytkowany biokominek nie ulega uszkodzeniu. Szyba może pęknąć w skutek naprężeń wywołanych zbyt mocnym dokręceniem mocowań. Oczywiście szyba może pęknąć w skutek uderzenia lub polania zimną wodą gdy biokominek jest rozpalony.

Czy biokominek można używać w mieszkaniu?

Tak, ekologiczne palenisko sprawdzi się nawet w niedużym mieszkaniu. Dzięki temu, że nie wymaga podłączenia do komina oraz do innych instalacji. Do użytkowania biokominka w mieszkaniu, nie wymagane są też żadne zezwolenia ani specjalistyczne dokumenty.

 

pierwszy

Czy biokominek można używać przy małych dzieciach?

Tak, ale zachowując przy tym środki ostrożności. Nie wolno zostawić dziecka samego przy biokominku, podobnie jak przy innych urządzeniach emitujących ciepło, jak np. włączonym żelazku.

 

Czy szyba biokominka mocno się nagrzewa?

Tak, szyba jest gorąca. Potrafi być tak samo gorąca jak obudowa biokominka. Szyba ochronna zabezpiecza przed włożeniem ręki do ognia, ale nie zabezpiecza przed poparzeniem. W biokomnikach nawet oddalona pojedyncza hartowana szyba hartowana mocno się nagrzać. (w piekarnikach są podwójne szyby – w związku z czym ta szyba zewnętrzna nie nagrzewa się tak bardzo).

 

Jaka jest żywotność biokominka?

Jeśli biokominek będzie używany zgodnie z przeznaczeniem oraz instrukcją obsługi producenta będzie nam służył przez wiele lat.

 

Czy do biokominka można dolewać olejki zapachowe?

Tak, aby w pomieszczeniu unosił się nasz ulubiony zapach można kilka kropel olejku eterycznego dodać do biopaliwa.

 

Czym się różni nasz droższy biokominek od taniego z allegro?

Kluczowym dla nas elementem jest bezpieczeństwo i wiarygodność dostawcy. Nasze biokominki są produkowane w trosce o najwyższe standardy jakości. Trudno to samo powiedzieć o anonimowych producentach z dalekiej Azji. Kupując biokominek należy zwrócić szczególną uwagę na grubość ścianek wkładu na biopaliwo, jakość użytego do jego wykonania materiału oraz przede wszystkim szczelność wkładu. Nasze biokominki zapewniają maksimum bezpieczeństwa podczas ich użytkowania.

 

Ile lat gwarancji dajecie Państwo na biokominki?

Zarówno na biokominek, wkład na biopaliwo jak i na pojemnik zabezpieczający do wkładu na biopaliwo udzielamy 24 miesiące gwarancji. Obowiązuje ona na terytorium całej Unii Europejskiej.

 

W jakim kraju produkowane są wasze biokominki?

Nasze biokominki są od polskiego producenta.

 

Co zawiera przesyłka z biokominkiem?

Przesyłka zawiera: -biokominek wraz z akcesoriami pomocniczymi, kartę gwarancyjną, dokument sprzedaży (paragon lub faktura), instrukcję obsługi.

 

Czy biokominek należy specjalnie konserwować?

Jeżeli będziemy stosować dobre biopaliwo od sprawdzonego producenta, nasz biokominek nie będzie konserwacji.

 

Czy w biokominku trzeba coś wymieniać i po jakim czasie?

Jeśli będziemy użytkować nasz biokominek zgodnie z przeznaczeniem oraz instrukcją obsługi producenta będzie nam służył bezawaryjnie długie lata.

 

Jakie narzędzia są potrzebne do złożenia biokominka?

Do złożenia naszego biokominka nie są wymagane żadne narzędzia. Polecamy nawet by elementy szklane biokominków dokręcać ręcznie.

 

Czy do używania biokominka jest potrzebne jakieś pozwolenie?

Do użytkowania biokominka nie potrzeba żadnych pozwoleń ani innej specjalistycznej dokumentacji. Biokominek nie wymaga podłączenia do komina, czy innych instalacji.

 

Czy od biokominka nie będzie osmolonych, pokrytych sadzą ścian i tłustych szyb?

W biokominkach spala się bioetanol (bezwonne paliwo), które nie wydziela dymu ani sadzy.

 

Kiedy mogę dolać paliwa do biokominka?

Napełnienie wkładu biopaliwem można przeprowadzić tylko wtedy, kiedy jest on zimny. Jeśli paliwo właśnie się wypaliło i chcemy je uzupełnić lub jeśli wkład nagrzał się stojąc na zewnątrz w pełnym słońcu – trzeba poczekać aż palnik ostygnie.

 

Czy od biokominka nie zapalą mi się panele lub mebel, na którym stoi biokominek?

Jeśli zachowamy ostrożność przy nalewaniu biopaliwa i nie wyleje się nam ono poza wkład biokominka, nie ma możliwości zapalenia się paneli lub mebla stojącego pod naszym biokominkiem.

 

Czy czuć zapach paliwa lub spalenizny podczas używania biokominka?

Jeśli użyjemy dobrego bioetanolu, spalanie paliwa jest niewidoczne i całkowicie bezwonne.