Biokominek z szybą czy bez

Wybór biokominka – kwestie bezpieczeństwa, aranżacji i efektywności

Skoro biokominki tak dobrze radzą sobie jako zastępniki kominków klasycznych i tradycyjnych, to warto wiedzieć, jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze i ich aranżacji. Pomijając kryteria związane z typem biokominka, czy też jego kształtem, jednym z najważniejszych jeśli chodzi o wybór jest to, czy biokominek powinien posiadać szybę, czy też raczej nie.

Szyba w biokominkach nie jest jedynie ozdobą, spełnia określone funkcje. Jest również pewnego rodzaju zabezpieczeniem. Wybór właściwego kominka na biopaliwo powinien być świadomy, podobnie jak wybór, czy ów biokominek będzie posiadał szybę lub nie. Dlatego opiszemy tutaj między innymi kwestie:

- bezpieczeństwa związane z kominkami na biopaliwa posiadającymi szybę oraz jej nieposiadającymi,

- efektywności ogrzewania,

- aranżacji oraz dopasowania,

Wybór biokominka - kwestie bezpieczeństwa, aranżacji i efektywności 1
Wybór biokominka - kwestie bezpieczeństwa, aranżacji i efektywności 2
Wybór biokominka - kwestie bezpieczeństwa, aranżacji i efektywności 3

 

Biokominki z szybą – bezpieczeństwo, efektywność cieplna oraz estetyka

Biokominek z szybą to najczęściej biokominek, który posiada osłonę wykonaną z grubej, hartowanej szyby. Szyba taka wolno się nagrzewa, jest odporna na uszkodzenia oraz zbicie, a także dzięki hartowaniu, nie zagraża skaleczeniu się w przypadku jej stłuczenia. To jednak jedynie poboczne zadania, jakie ma spełniać szyba uzbrajająca biokominek.

Dużo bardziej istotnym zadaniem jest ochrona przed poparzeniem. Zarówno biokominki stojące, wiszące, jak również te, które są zabudowywane posiadają szybę, która powinna chronić ludzi oraz zwierzęta przed poparzeniem. Jest to podstawowa i bardzo istotna funkcja szyby ochronnej i to najczęściej jest powód dla którego użytkownicy biokominków wybierają te z uzbrojeniem w szybę.

Poruszając kwestię estetyki – tutaj zdania są bardzo mocno podzielone. Jedni twierdzą, że szyba zapewnia lepszą estetykę, a także chroni ściany przed osmoleniem. Drudzy natomiast twierdzą, że szyba szybko się brudzi, przez co estetyka biokominka jest zdecydowanie mniejsza.

Kominki na biopaliwa posiadają pewną efektywność i moc cieplną. Tym samym, zastosowanie szyby w pewnym względzie moc cieplną obniża. Pomieszczenie nagrzewa się wolniej, a odprowadzanie ciepła działa zdecydowanie gorzej. Tym samym, wybierając biokominek, którego zadaniem będzie nagrzewanie pomieszczeń, chyba lepiej kierować się tym bez szyby.

Biokominki z szybą - bezpieczeństwo, efektywność cieplna oraz estetyka 1
Biokominki z szybą - bezpieczeństwo, efektywność cieplna oraz estetyka 2
Biokominki z szybą - bezpieczeństwo, efektywność cieplna oraz estetyka 3

 

Biokominki bez szyby – bezpieczeństwo, estetyka oraz efektywność cieplna

Biokominki bez szyby są równie popularne jak te z szybą. Jest to rodzaj biokominków otwartych, w których bezpieczeństwo użytkowania w dużej mierze uzależnione jest od rozsądku oraz zachowania samych użytkowników. Palnik jest co prawda najczęściej usadowiony w głębi konstrukcji, aczkolwiek płomień nie jest chroniony przez szybę, ani inną osłonę.

Kominki na biopaliwa bez szyby na pewno są bardziej przyjazne, jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości. Jest to rozwiązanie, które pozwala rzadziej czyścić i myć szybę, która łatwo się palcuje i która bardzo szybko się brudzi, głównie ze względu na opary. Estetyka stoi więc po stronie biokominków, które nie są uzbrojone w szybę.

Szyba jest również pewnego rodzaju hamulcem i przeszkodą do rozprowadzania ciepła. Niestety, ale w przypadku biokominków z szybą, ciepło rozprowadza się nawet dwukrotnie lub trzykrotnie wolniej, co powoduje, że pomieszczenie wolniej się nagrzewa.

Biokominki bez szyby - bezpieczeństwo, estetyka oraz efektywność cieplna 1
Biokominki bez szyby - bezpieczeństwo, estetyka oraz efektywność cieplna 2
Biokominki bez szyby - bezpieczeństwo, estetyka oraz efektywność cieplna 3

 

Wybór biokominka z szybą lub też biokominka bez szyby tak naprawdę uzależniony jest wyłącznie od indywidualnych potrzeb oraz wymagań, jakie stawiamy przed tego typu urządzeniem. Wszystko, również szyba ma swoje konkretne zalety oraz swoje wady.