Czy biokominek daje ciepło

Biokominek a ciepło

Biokominek jest z założenia urządzeniem, które ma zapewniać ciepło oraz być kluczowym elementem aranżacji wnętrza. Tym samym od biokominków wymaga się pewnej efektywności cieplnej, muszą one zapewnić skuteczne ogrzewanie pomieszczenia. Aby tak się jednak stało, konieczne jest dopasowanie odpowiedniej mocy biokominka do wielkości pomieszczenia oraz stosowanie wyłącznie dobrej jakości paliwa, które będzie zapewniało właściwy poziom mocy przy ogrzewaniu.

Biokominek a ciepło 1
Biokominek a ciepło 2
Biokominek a ciepło 3

 

Koszta ogrzewania biokominkiem

Jeżeli już biokominek ma być urządzeniem grzewczym, wówczas musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ogrzewanie nim generuje koszta. Paliwem w biokominku jest bioetanol, który powstaje na bazie naturalnych olejów oraz rzecz jasna – etanolu, który powoduje powstawanie wysokiej temperatury i łatwe spalanie. Aby bioetanol był efektywnie wykorzystany, dobrze, żeby biokominek posiadał specjalny podajnik. Wówczas buteleczka paliwa podłączona jest do podajnika, który dawkuje niezbędną jego ilość.

Bioetanol jest łatwopalny, nie generuje sadzy, dymu i popiołu. Efektem jego spalania jest para wodna oraz dwutlenek węgla, emitowany w ilości odpowiadającej jednej lub dwóm osobom.

Przejdźmy jednak do kosztów. Te są różne, w zależności od mocy urządzenia. Mocne i duże biokominki spalają w ciągu 3-4 godzin butelkę bioetanolu, tym samym generują koszt w zakresie 4 złotych za godzinę. Biokominki o mniejszej mocy grzewczej spalają jedną litrową butelkę bioetanolu przez 8 godzin, generując tym samym koszt nie większy niż 1,5-2 zł dziennie.

Koszta ogrzewania biokominkiem 1
Koszta ogrzewania biokominkiem 2
Koszta ogrzewania biokominkiem 3

 

Efektywność cieplna, czyli moc grzewcza

Przejdźmy do bardzo ważnego tematu związanego z ogrzewaniem poprzez biokominki, czyli ich efektywnością cieplną. Tak naprawdę zależy ona od kilku czynników:

- wielkości biokominka,

- zastosowanego paliwa, czyli bioetanolu,

- konstrukcji biokominka,

- elementów wyposażenia,

- rodzaju palnika.

Efektywność cieplna, czyli moc grzewcza 1
Efektywność cieplna, czyli moc grzewcza 2
Efektywność cieplna, czyli moc grzewcza 3

 

Kiedy szacunkowa moc kominków tradycyjnych opalanych drewnem sięga około 7-10 kW, to w przypadku większości biokominków wynosi ona 3kW. Jest to jednak przeciętna wartość, którą oczywiście nie trzeba się zawsze sugerować. Producenci bowiem doskonale wiedzą, że niektórzy chętnie wykorzystują kominki na biopaliwa typowo do ogrzewania pomieszczenia w zimne wieczory lub nawet podczas zimniejszych dni. Tym samym, niektóre modele biokominków mogą osiągać wartości sięgające nawet 17 kW. Uzależnione jest to jednak od ich konstrukcji oraz rodzaju palnika.

Palnik, umiejscowiony na głównej ramie, musi być wówczas większy, mieć swobodny dostęp do powietrza oraz możliwość łatwego odprowadzania pary wodnej i dwutlenku węgla.

Efektywność cieplna, czyli moc grzewcza 4
Efektywność cieplna, czyli moc grzewcza 5
Efektywność cieplna, czyli moc grzewcza 6

 

Należy wziąć pod uwagę fakt, że biokominek nie służy do ogrzewania, lecz przede wszystkim do dogrzewania samego pomieszczenia. Samodzielne ogrzewanie niewielkiego pomieszczenia przez biokominek, owszem, może mieć sens, jednak ogrzewanie dużego salonu mija się z celem. Wynika to przede wszystkim z rachunku ekonomicznego, który powyżej został przedstawiony. Tym samym biokominki idealnie pasują jako dodatkowe urządzenia wspomagające ogrzewanie, dające możliwość uzyskania oszczędności, stworzenia cieplejszej atmosfery i wyjątkowego klimatu. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że nie jest to samodzielny system grzewczy.

Podejmując temat efektywności grzewczej i ogrzewania za pomocą biokominka należy bezwzględnie wspomnieć o paliwie. Bioetanol powinien być kupowany wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Należy kupować potwierdzone certyfikatem paliwo, pochodzące ze sprawdzonego źródła.  

Efektywność grzewcza a biopaliwo 1
Efektywność grzewcza a biopaliwo 2
Efektywność grzewcza a biopaliwo 3