Jak obudować biokominek

Jak zabudować biokominek

Zabudowa biokominka do zabudowy należy do równie ważnych jak i sam jego wygląd. Zabudowa może dużo zmienić jeśli chodzi o wygląd i jakość biokominka, a przede wszystkim jeśli chodzi o bezpieczeństwo i rozprowadzanie ciepła. Aby solidnie obudować biokominek trzeba go wcześnie prawidłowo zabudować, czyli wkomponować w powierzchnię, w której ma się on znajdować.

Przedstawiamy kilka bardzo rozsądnych i ciekawych rozwiązań, zarówno do wnętrz, jak i ogrodów. Rozwiązań, w których wykorzystać można różne materiały, a także systemy mocowania.

Jak zabudować biokominek 1
Jak zabudować biokominek 2
Jak zabudować biokominek 3

 

Zabudowa biokominka

Kominek na biopaliwo, podobnie jak tradycyjny kominek ma za zadanie wydzielać ciepło oraz być jednocześnie ważnym elementem aranżacji. Aby tak się stało, biokominek do zabudowy musi zostać poprawnie i solidnie zabudowany. Zabudowa powinna uwzględniać:

- odpowiedni dostęp tlenu, który jest niezbędny w procesie spalania,

- bezpieczeństwo, pamiętajmy, że biokominki generują ciepło ze spalania paliwa jakim jest bioetanol,

- komfort użytkowania, zabudowa biokominka w miejscu, gdzie utrudnione jest jego użytkowanie jest bezsensowna,

- estetyka, w przypadku biokominków ozdobnych estetyka jest wręcz kluczowa.

Zabudowa biokominka 1
Zabudowa biokominka 2
Zabudowa biokominka 3

 

Aby zabudowa spełniała wszystkie powyższe wymagania, musi zostać wykonana solidnie. Najlepiej jest oprzeć biokominek na specjalnych, aluminiowych profilach. Lekkie, odporne na wysokie temperatury oraz nadmierny nacisk aluminiowe profile, doskonale sprawdzą się jako element zabudowy. Na profilach opierać się będzie konstrukcja palnika oraz rama biokominka.

Kominek na biopaliwo powinien być usadowiony w otworze stosunkowo spasowanym, aby łatwiejsze było jego obrobienie.

Zabudowany biokominek należy odpowiednio wykończyć. W sklepach można nabyć specjalne maskownice, jednak zdecydowanie lepsze jest wykonanie indywidualnego obudowania kominka na biopaliwo. Można do tego celu użyć zarówno stałej obudowy, jak i zdejmowanej, pozwalającej w razie problemów wynieść i przenieść biokominek w inne miejsce. Zabudowa wykonana w ten sposób jest bezpieczna i efektowna, bowiem ukazuje charakterystykę kominka na biopaliwo, jako elementu ozdobnego aranżacji.

Zabudowa biokominka 1
Zabudowa biokominka 2
Zabudowa biokominka 3

 

Materiał do obudowy i zabudowy kominka

Jeśli chodzi o zastosowanie materiału, który można wykorzystać w przypadku zabudowy oraz obudowy biokominka, to tak naprawdę jest on dowolny Warto jednak zwrócić uwagę na to, aby:

- materiał był niepalny lub też pokryty trudnopalną powłoką. Drewno wchodzi w grę, jednak musi być zabezpieczone,

- materiał powinien podkreślać wygląd biokominka, a nie być elementem bardziej widocznym od samego kominka na biopaliwo,

- materiał powinien być odporny na wysokie temperatury. Niektóre tworzywa na przykład nie są i ulegają mocnemu odkształceniu.

Materiał do obudowy i zabudowy kominka 1
Materiał do obudowy i zabudowy kominka 2
Materiał do obudowy i zabudowy kominka 3

 

Prawidłowa zabudowa oraz obudowa biokominka pozwala nie tylko wykorzystać jego walory cieplne, ale również podkreślić całą niejako aranżację. Dzięki temu biokominek znacznie lepiej sprawdza się we wnętrzach, a ponadto jest bezpieczniejszy w użytkowaniu, co ma duże znaczenie w przypadku, gdy w domu znajdują się dzieci i zwierzęta.