Montaż biokominka

Łatwy i szybko montaż biokominka

Biokominki są urządzeniami, których popularność stale rośnie. Ich użytkowanie nie jest co prawda tak powszechne jak klasycznych kominków opalanych drewnem, niemniej jednak biokominki sporo zyskują na popularności. Nie mogą co prawda, ze względu na koszty oraz możliwości, ogrzewać wielkogabarytowych powierzchni, niemniej jednak doskonale poradzą sobie z dogrzewaniem mniejszych pomieszczeń.

Biokominek, aby spełniał dobrze swoją funkcję, musi być przede wszystkim:

- odpowiednio dobrany do wielkości pomieszczenia oraz jego aranżacji,

- prawidłowo zamontowany,

- bezpiecznie usadowiony.

Istnieje kilka różnych typów kominków na biopaliwo, a każdy z nich wymaga odpowiedniego montażu, poza biokominkiem stojącym, który jednak mimo wszystko również trzeba przytwierdzić bezpośrednio do podłoża. Tym samym, sam montaż kominka na biopaliwo wymaga postępowania zgodnie z instrukcją oraz użycia odpowiednich materiałów.

Łatwy i szybko montaż biokominka 1
Łatwy i szybko montaż biokominka 2
Łatwy i szybko montaż biokominka 3

 

Ulokowanie kominka na biopaliwo

Pierwszą, bardzo istotną z wielu punktów widzenia rzeczą, jaką należy zrobić przed montażem jest ulokowanie biokominka. Co więcej, rzecz tę robimy najczęściej jeszcze zanim w ogóle dobierzemy biokominek, bo przecież należałoby go dopasować do całej aranżacji.

Ulokowanie biokominka zależy w głównej mierze od jego typu. Kominki na biopaliwo, stojące lub wiszące, doskonale sprawdzają się w dużych przestrzeniach, można je usadowić nawet na samym środku pomieszczenia. Inaczej sprawa ma się z kominkami na biopaliwa, które są wmontowywane lub też jedynie podwieszane. Tym trzeba przygotować miejsce przy ścianie, na ścianie lub w ścianie.

Lokowanie kominka na również wpływ na prawidłowe rozprowadzenie ciepła, a to jest bardzo ważne.

Ulokowanie kominka na biopaliwo 1
Ulokowanie kominka na biopaliwo 2
Ulokowanie kominka na biopaliwo 3

 

Montaż kominków stojących, zabudowanych oraz wiszących

W zależności od rodzaju biokominka, różnie wygląda jego montaż. W przypadku biokominków stojących montaż najczęściej polega na prawidłowym przytwierdzeniu urządzenia bezpośrednio do podłoża. Jest to najłatwiejszy typ montażu. Kominek na biopaliwa powinien zostać zakotwiony, głównie ze względów bezpieczeństwa, gdyż jego wywrócenie mogłoby grozić pożarem.

Montaż kominków stojących 1
Montaż kominków stojących 2
Montaż kominków stojących 3

 

Biokominki do zabudowy montuje się najczęściej w ścianach, podwyższeniach podłogi, w specjalnie przygotowanych szafach lub szafkach. Coraz popularniejsze stają się specjalne szafki pod telewizor, które muszą jednak być odpowiednio izolowane od góry, aby montaż był bezpieczny. Jest to czasochłonny proces, ale prawidłowy montaż takiego kominka niejako eliminuje ryzyko związane z jego uszkodzeniem lub też ewentualnym poparzeniem użytkowników, dzieci oraz zwierząt.

Montaż kominków zabudowanych 1
Montaż kominków zabudowanych 2
Montaż kominków zabudowanych 3

 

Biokominki wiszące wymagają zastosowania albo specjalnych kotw, którymi bezpośrednio kotwi się kominek do ściany, albo też specjalnych lin. Istnieją na rynku biokominki wiszące, które montuje się na linach właśnie, a te zostają przymocowane do sufitu. Niezbędne jest zastosowanie takiej kotwy, jaką zaleca producent, a także specjalnych lin. W większości przypadków podzespoły te są dodawane bezpośrednio do kominka na biopaliwo.

Montaż kominków wiszących 1
Montaż kominków wiszących 2
Montaż kominków wiszących 3

 

Prawidłowo wykonany montaż biokominka zapewnia estetykę, bezpieczeństwo oraz niesamowite walory wizualne. Jest to również gwarancja co do trwałości całego urządzenia oraz prawidłowego wykorzystania ciepła, które biokominek zapewnia.